Powrót do strony głównej

Lidia_Stankiewicz Andrzej_Dobkiewicz Agnieszka_Nagórska_zd._Stankiewicz_ Aneta_Cich Wojciech_Jerzy_Stankiewicz Piotr_Stankiewicz_  Barbara_Andrzejewska-Płatek_ Patrycja_Stankiewicz Bogusław_Stankiewicz Michał_Stankiewicz Jerzy_Stankiewicz Kiełbińska Joanna Marcin_Kindler Grabarczyk Halina Kamila Richard A. Kosowski  Mitrovicova Bogdan Konstantynowicz Agnieszka_Stankiewicz Jan_Stankiewicz Janina_Stankiewicz Paweł_Stankiewicz Monika_Stankiewicz Paweł_Stankiewicz Zbigniew Stankiewicz  Sławek_Stankiewicz_ Z.Stankiewicz h.Wadwicz   R. Dąbrowski Wojtek H. Stankiewicze z Połańca A. Potocka Stankiewicze z Ostrowca Family Home Page Stankiewicze z Wrociszowa Z. Stankiewicz Martyrologia ks. Adam Stankiewicz  Adam Stankiewicz  Waldemar Stankiewicz F. Bublewski h. Mogiła  Członkowie Związku Szlachty Polskiej Herb Mogiła Helena Stankiewicz Giedroyć Justyna Stankiewicz Giedroyć Książęta Giedroyć Billewicz h. Mogiła

Rodziny Stankiewiczów   Nasza-klasa 

Stankiewicze z Gródka Jagiellońskiego  Stankiewicze ze Zbaraża  Stankiewicze z Bohorodczanów na Kresach   Stankiewicze ze Śniatyna  Stankiewicze ze Lwowa            Alfred Mogiła Stankiewicz ze Lwowa


Skąd wywodzi się ród Stankiewiczów?

Trudno jest ustalić rodowód, chociaż z pewnością każdy chciałby go poznać. Na stronie tej zamieszczam listy od zainteresowanych osób, które podają informacje o swoich korzeniach. Mam nadzieję, że ułatwią kontakt Stankiewiczom, a mnie pozwolą stworzyć drzewo genealogiczne.

Jeśli posiadasz jakieś powiązanie z rodzinami z tej strony, nosisz takie samo nazwisko, masz informacje, czy dostęp do starych książek telefonicznych,  napisz na adres:
 
aordycz@gmail.com 


Nazywam się Lidia Stankiewicz (nazwisko po mężu) mam kilka informacji na temat pochodzenia dziadka męża ale nie pełnych. Do dziś nie natrafiłam na imię Ignacy w rodzie Stankiewiczów. Zacznę od tego co wiem Dziadek męża Wacław Stankiewicz ur. 31.08.1925 r. prawdopodobnie w Ślesinie (muszę dopytać) syn Ignacego i Walerii Stankiewiczów z pierwszego małżeństwa ponieważ ojciec dziadka ożenił się po raz drugi. Rodzina dziadka mieszkała w Ślesinie koło Konina. Nie wiem nic więcej na temat rodziny. Dziadek ma 83 lata mieszka w Polanowicach koło Kruszwicy miał dwóch synów i są już wnuki i prawnuki.
Ponieważ nie znam nikogo z dziadka rodziny chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o tej części gałęzi. Może te niewielkie wiadomości przydadzą się. Pozdrawiam Lidia Stankiewicz arnold.stankiewicz@neostrada.pl
 

Witam serdecznie!

Nazywam się Andrzej Dobkiewicz i mieszkam w Świdnicy (dolnośląskie). Moja prababka mieszkała przed wojną w Wilnie i w książkach adresowych była uwzględniona jako właścicielka herbaciarni. Nazywała się Katarzyna Stankiewicz i wyszła za mąż za Jana Dobkiewicza. Miała na pewno siostrę Urszulę Stankiewicz. Obie zmarły ok. 1950-69 w Chełmie Lubelskim. Niestety, to wszystko co wiem o obu antenatkach. Czy ktoś spotkał się z tymi osobami w źródłach lub swoich historiach rodzinnych?
Z nadzieją czekam na kontakt (ando66@interia.pl).
Pozdrawiam. Andrzej Dobkiewicz

Witam!
Przepraszam , ze piszę do Pani o tej porze ale z zapartym tchem przeglądałam dziś stronę o Stankiewiczach i muszę Pani pogratulować wspaniałej pracy.
Ja również wywodzę się z rodziny Stankiewiczów i bardzo bym chciała dowiedzieć się czegoś o moich przodkach. Może akurat Pani mi pomoże?
Mój pradziadek nazywał się Szczepan Stankiewicz. Pochodził prawdopodobnie z Turka, jednak z opowieści mojego dziadka( w tej chwili ma 85 lat) wynika, że pradziadek przez pewien czas pracował na kolei w Oświęcimiu. Następnie w czasie wojny przeniósł się w okolice Rawy Mazowieckiej, (Wałowice) gdzie założył bodajże zbór protestancki. Dziadek opowiadał mi, że okoliczni mieszkańcy spalili ten jego kościół, jak również o tym, że rodzina była szykanowana z tego powodu.
Byłam małym dzieckiem kiedy pradziadek zmarł, (1978 lub 1979 rok) jednak "jak przez mgłę" pamiętam go.
Trudno mi coś powiedzieć na temat prababki, zdaje się że miała na imię Maria . Wiem, że pradziadek miał trzy żony, jednak tylko z jedną z nich miał dzieci: najstarsza Ewa (zmarła w wieku 6 lat), Adam (mój dziadek) oraz Celina (lub Cecylia). Prababka została zamordowana w czasie wojny. Podobno ukryła w domu młodą żydówkę i dlatego niemcy ją rozstrzelali.
Nie umiem wytłumaczyć kim jest dla mnie rodzina Karskich z Turka, jednak wiem, że jest powiązana z moim pradziadkiem lub prababką, bliższych informacji na razie nie mam. Pamiętam, że kiedyś odwiedzili mojego dziadka, to było jakieś 25 lat temu, jednak potem kontakt się urwał.
Jeżeli udałoby się Pani uzyskać jakieś informacje na temat mojej rodziny, bardzo proszę o kontakt.

Agnieszka Nagórska zd. Stankiewicz  GG:4753167


Witam Panią,
cały wieczór "siedzę" na Pani stronie i czytam, czytam i oderwać się nie mogę... Chciałabym stworzyć drzewo swojej rodziny, ale jakoś trudno mi się do tego zabrac. Czytając w Internecie różne informacje o Augustowie (miasto, z którego pochodzę), natrafiłam na Pani stronę (poprzez zdjęcia grobów)a także na taki przypis ze strony:
http://free.of.pl/a/astn/rocznik3/art3_1_przyp.htm.

"Stanisław Stankiewicz  ur. 8 sierpnia 1871 r. w Lublinie, wydalony z gimnazjum w Radomiu za obronę języka polskiego, zdał maturę jako ekstern w gimnazjum w Odessie. Następnie podjął studia medyczne na uniwersytecie w Dorpacie. Należał do polskiej korporacji, za udział w demonstracji studenckiej został wydalony z uczelni, ukończył farmację. Pracował najpierw w aptece, następnie zaś jako asystent w Instytucie Medycyny Doświadczalnej w Petersburgu. W 1907 r. ożenił się z Krystyną Wilusz i ze względu na jej stan zdrowia w 1908 przeprowadził się do Augustowa, w którym kupił aptekę. Udzielał się społecznie, był znany z patriotycznych wystąpień, wspierał budowę kościoła, był fundatorem obrazu i ławy kolatorskiej przy ołtarzu, należał do Polskiej Macierzy Szkolnej i wspierał finansowo suwalskie szkoły średnie; w 1909 r. był pełnomocnikiem komitetu założenia Augustowskiego Towarzystwa Dobroczynności, naczelnikiem straży ogniowej, przewodniczącym założonego w 1912 roku Augustowskiego Towarzystwa Rolniczego, przewodniczącym zarządu Augustowskiego Towarzystwa Spożywców. W 1912 r. startował w wyborach do Dumy Państwowej. Zmobilizowany w czasie pierwszej wojny światowej do wojska rosyjskiego jako farmaceuta zarządzający polowymi aptekami, dosłużył się stopnia podpułkownika. Po powrocie do Augustowa w listopadzie 1918 r. został wybrany przewodniczącym rady miejskiej i
zarazem burmistrzem miasta, w sierpniu 1920 r. wzięty jako zakładnik przez bolszewików. Był członkiem powołanej przy staroście komisji badającej lojalność urzędników w okresie okupacji bolszewickiej w lipcu i sierpniu 1920 r. W czasie powstań śląskich organizował zbiórki ofiar na rzecz powstańców. W okresie międzywojennym był prezesem straży ogniowej, członkiem powołanego w 1925 r. komitetu budowy szkoły średniej. Prezesował utworzonemu 11 marca 1933 r. augustowskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, był prezesem Stronnictwa Narodowego na powiat augustowski, zaś w 1939 r. został wybrany do Zarządu Okręgowego SN w Białymstoku, udzielał się w Akcji Katolickiej. Po wybuchu wojny przeniósł się do Warszawy, zmarł 23 czerwca 1940 r. i został pochowany na cmentarzu bródnowskim. Był żonaty, żona Krystyna, dzieci: Zygmunt (ur. 5 grudnia 1907 r., zm. 14 lutego 1995 r), Alina ur. 1914 r. Więcej o S. Stankiewiczu zob. J. Szlaszyński: Augustowski pozytywista. W: Biografie suwalskie. Praca zb. pod red. M. Pawłowskiej. Cz. V. Suwałki 2002 s. 92�94."

Gratuluję dotychczasowych sukcesów i życzę powodzenia w pracach badawczych, pozdrawiam,
Aneta Cich  acich@wp.pl


Witam. Nazywam się Wojciech Jerzy Stankiewicz ur 30.12.1986 w Pszczynie woj. Śląskie. Jestem synem Leszka Stankiewicza z ojca Wacława Stankiewicza. Od nie dawna to jest od roku zaciekawiło mnie pochodzenie rodowe i staram się ustalić jakieś korzenie, zbudować jakieś drzewo genealogiczne jednak mam z tym pewne problemy. Mój świętej pamięci dziadek Wacław Stankiewicz przez kilkanaście lat szukał wszelkich śladów by ustalić pełną linie genealogiczną i z tego co wiem nie udało mu się to dokońca jednak zrobił pewną książkę w której znajdowało się wiele informacji, jednakże po jego śmierci książka znikneła. Jedynie czego się dowiedziałem to że mój pradziad bądz pra-pradziad pochodzi z Wilna, odkywając to odkryłem że miał za sąsiada wielką osobę, sławno z historii, wojskowego. Pradziad miał zdjęcia tej osoby unikatowe zdjęcia dodam lecz zostały skradzione. Praktycznie mam same poszlaki, bez potwierdzenia. Pisze ponieważ natrafiłem przypadkowo na tę stronke http://www.aord.republika.pl/stankiewicz.htm i może udałoby mi się przy pańskiej pomocy dowiedzieć czegoś więcej o tym skąd pochodze z której lini się wywodze.  Pozdrawiam. wojstan2002@poczta.onet.pl


Witam Pania serdecznie mam prosbe o przeslanie mi informacji jezeli oczywiscie pani takie posiada o rodzinie Stankiewicz z okolic Dynowa z tamtych stron pochodzil moj dziadek ktorego niestety nie zdazylem poznac.Mial na imie jak dobrze pamietam Antoni,ozenil sie z Klara z pobliskiej wioski o nazwie Hludno mieli dwoch synow Tadeusza i Mariana ja jestem synem Mariana.Jezeli mila by pani jakies wiadomosci na temat mojego dziadka bardzo bym byl wdzieczny o podzielenie sie nimi ze mna.Pozdrawiam goraco i gratuluje wspanialej strony,oreaz czekam na odpowiedz. Piotr Stankiewicz  piotr_stankiewicz@o2.pl


Szanowna Pani, W rodzinnym archiwum posiadam dokument stwierdzający, że moją prababką była MARJANNA ANDRZEJEWSKA z domu STANKIEWICZ. Pochodziła z Litwy, przypuszczalnie z Wilna lub okolic. Była żoną Wincentego Andrzejewskiego. Synem ich był Adam Andrzejewski, mój dziadek, który zginął w bitwie, w 1915 roku, pod miejscowością Szłoki koło Rygi. Miał wtedy 27 lat. (wszystkie te informacje widnieją na zachowanym "Świadectwie Metrycznym Zgonu", z odpisów ksiąg Serca Jezusowego w Wilnie, potwierdzonym przez Kurię Metropolitarną Wileńską dnia 13-ego stycznia 1928r). Ojciec mój, Stanisław Andrzejewski , syn Adama Andrzejewskiego i Marii z Mielczarskich, urodził się w Wilnie w 1913 r. Także w Wilnie w 1888 roku, urodzona była Maria Andrzejewska z Mielczarskich i tam mieszkała do 1939 roku (wyciąg z księgi meldunkowej mieszkańców z dnia 23-ego września 1926r). Ja urodziłam się w Warszawie w 1945 roku . Byłabym szczęśliwa i niezmiernie wdzięczna, gdybym mogła uzyskać więcej informacji o mojej prababce Marjannie. Z wyrazami szacunku, Barbara Andrzejewska-Płatek
 


Witaj! biedronca.ja@wp.pl Trafilam przypadkiem na strone http://www.aord.republika.pl/stankiewicz.htm
I pragne zaznaczyć swa obecność. Rodow bylo wiele, ale tak czy owak to nie przypadek ze tak wiele ludzi nosi to nazwisko. Z pewnoscia wiele wiekow wczesniej bylismy jedna rodzina. Moi rodzice to Andrzej i Krystyna. Ojciec mial rodzenstwo Marka i Danute.
Rodzice ojca to Wojciech i Ewa. Niestety nie wiem kto gdzie sie urodzil. Moi rodzice w Bytomiu. Wiem, tez ze byla jakas ciocia Helena z Warszawy, ktorej imie jako drugie mi nadano. Milo ze ktos postanowil stworzyc drzewo Stankiewiczow. Kto wie moze jakies galezie sie skrzyzuja. Niestety poki co nie mam skad dowiedziec sie czegokolwiek wiecej. Dodam jeszcze ze ta Helena z Warszawy byla zona wojskowego czy kogos zwiazanego z wysoka funkcja urzednicza w stolicy,wiec stad jakgdyby zamieszkali w Warszawie.
Matka mojego ojca Andrzeja, Ewa miala matke Marie Holewik. Maz Ewy mojej babci Wojciech Stankiewicz byl wojskowym przez pewien czas. Ostnio mieszkal w Gliwicach i zajmowal sie potem branza spozywcza juz teraz nie zyje od kilku lat. Wiem ze byl rozwiedziony z Ewa i poslubil kogos innego. Z nowego malzenstwa urodzila mu sie corka Hania. Notabene rok mlodsza ode mnie - moja ciocia :) Ja jestem rocznik 1982. Rodzice moi 1955. Dziadkowie niestety nie wiem. Ale tak chyba w latach 30tych sie urodzili.
Pozdrowienia, biedronca Patrycja Stankiewicz ur. w Rudzie Sl. zamieszkala do niedawna w Bytomiu aktualnie w powiecie klobuckim. Kolejna informacja jaka uzyskalam od taty, oto relacja taty:
Jak wiesz mama dziadka Helena Stankiewicz (dziadek Wojciech Stankiewicz) urodzona byla w Chicago USA tzn. twoj pradziad ze strony prababki Heleny Stankiewicz z domu Lewandowski mial przed 1 wojna swiatowa (jak mit tata opowiadal) jakies kamienice we Wloclawku czy Inowroclawiu i z tego dobrze zyl i nic nie robil tylko gral w karty i wszystko przegral i jako nędzarz wyjechal po 1900 roku z rodzina do Ameryki gdzie im jako tako szlo ale umarl na zolondek i jego zona zostala z 5 dzieci bez srodkow do zycia i wróciła okolo 1920 do polski i kupila kawalek ziemi w Paniewo kolo Swierczynek woj. Mazowiecki zobacz zalacznik. Reszta rodzenstwa Heleny Stankiewicz mieszkala w Warszawie. Twoj Stryjek Tadeusz Lewandowski jest wymieniony w ksiazce Stanislawa Grzesiuka "5 lat kazetu" siedzieli razem w Gussen albo Matthausen, to byly najciezsze obozy pracy w calej Rzeszy. Po wojnie dostal odszkodowanie od niemcow 700. 000 zlotych, bo robili na nim eksperymenty "medyczne" wycieli mu 5 zeber i symulowali operacje serca na zywo. Ciotka hyba Gosia Lewandowska pseudonim "Myszka" byla laczniczka w Powstaniu Warszawskim mieszkala w Warszawie na Filtrowej (bardzo mila) Twoj pradziad Eugeniusz Stankiewicz maz Heleny umarl wczesnie na pluca był radnym na sejm i dyrektorem jakiejs sredniej szkoly ekonomicznej albo liceum. Rodzina byla z Mazowsza ale malo o nim wiem i ojciec tez malo wiedzial bo jak powiedzialem umarl bardzo wczesnie.
Moze doszukamy sie jakiejs historii :))
Ta wies Paniewo lezy miedzy Wloclawkiem a Inowroclawiem, patrzalam na mape :)) Pozdrowienia, Patrycja S.

 


Szanowna Pani Aniu. Nazywam się Bogusław Zdzisław Stankiewicz i urodziłem się w Warszawie w 1958 roku. Ojciec mój zaś urodził się w Minodze w 1924 roku. Rodzicami jego byli Antoni Stankiewicz i Wiktoria zd. Koptas. Chciałbym wiedzieć czy ma Pan jakieś informacje na ten temat. Pozdrawiam Bogusław Stankiewicz. bogdansta@interia.pl


wlasnie porwadze drobne poszukiwania jak na razie mam niewiele danych wiem ze moi pradziadkowie Michał Stankiewicz i Michalina Stankiewcz (z domu Zajączkowska) mieszkali w Wilnie w 20leciu miedzy wojennym podbno przyjechali do Wilna uciekając z ogarniętego rewolucją Petersburga, tam mieli cos do czynienia z dworem carskim ale co to nie wiem i czy to prawda to tez nie gdzieś tam w opowieściach przewija sie miejscowość Gatczyna, ale jak na razie mało tych informacji Michał Stankiewicz <stankiewicz1985@gmail.com>


Witam! Zainteresowała mnie strona o Antonim Stankiewiczu. Podaje on że część rodziny osiadła w okolicach Jarosławia. Jaka to miejscowość i chciałbym coś więcej wiedzieć. Czy jest to możliwe (moi rodzice stamtąd pochodzą i mieszka tam reszta rodziny ). Ja mieszkam w woj. dolnośląskim. Jerzy Stankiewicz  stanjur@wp.pl


Nazywam się Joanna ze Stankiewiczów Kiełbińska. Cieszę się bardzo, że znalazł się ktoś, kto chce zadać sobie trud poznania historii rodu Stankiewiczów, jego rodowodu, pochodzenia, następstwa pokoleń i więzów pokrewieństwa między jego członkami..
>Mieszkam w Gdyni, w kamienicy usytuowanej w centralnym punkcie głównej ulicy (Świętojańska włg. dawnej pisowni Św.Jańska), na której widnieje napis "Kamienica Stankiewiczów" - to taki przyczynek do historii miasta, dzięki czemu nie jest ono zbiorowiskiem anonimowych budynków, ale kamienic mających też swój rodowód. Nie jest to jeszcze tradycją, ja zrobiłam (dobry?) początek, czy godny naśladowanie to się okaże. Jednakże mój Ojciec nie jest rodowitym gdynianinem - pochodzi z Małopolski (okolice Przeworska).
>Miło mi będzie nawiązać kontakt, a może udałoby się zorganizować zjazd członków rodu Stankiewiczów?
> joannakielbinska@o2.pl


Szukam wiecej informacji na temat osoby i rodziny pra-Babki mojej żony, >Heleny Kazimiery Stankiewicz ur. 23.07.1868 w Kobryniu a zmarłej 3.12.1953 w Warszawie. Byla żoną Józefa Kazimierza Lissowskiego właściciela majątku Kozerki pod >Warszawą. 
>Na Pani stronie osoba taka nie figuruje ale może jakis slad moze Pani miec. Za wszelkie informacje dziekuje. Z powazaniem
>Marcin Kindler


Witam! Mój tata Zbigniew Stankiewicz ur. k/Nieszawy w Kujawsko-Pomorskim przed śmiercia powiedział mi ze pochodzi z rodu Mogiła. Jego siostra Irena zmarła ponad 30 lat temu. Jego brat Ryszard Franciszek ur. 18.08.1915 zginął w Anglii. Był pilotem w Dywizji 303. Mam juz 53 lata i chciałabym sie dowiedzieć cos więcej o rodzinie taty. Może Pani może mi pomóc
Pozdrawiam Halina Grabarczyk z domu Stankiewicz


Witam serdecznie. Ja również poszukuję przodków mojej rodziny. Moja prababka pochodzila z Litwy. Nazywala się Helena  Tujniewicz z domu Stankiewicz. Byla żoną Wincentego Tujniewicza Mieszkala we wsi pod Wilnem Ligojnie , kolo Trok , ur.2.08.1887 zm.3.11.1969 w Boguszowie Gorce .Jej mąż byl kowalem. Kamila  lukas224@op.pl


Pochodzę z wileńskiej (litewskiej) gałęzi rodu Stankiewiczów (być może Mogiła). Naturalnie interesują mnie informacje dotyczące rodu. Sam mam ich za mało. Dziadek mój Antoni Stankiewicz był ostatnim polskim dyrektorem (administratorem) Szpitala Zakaźnego (istniejącego do dzisiaj) na Zwierzyńcu w Wilnie, gdzie i ja jeszcze przed końcem wojny się urodziłem. usunięty został z pracy po przejęciu administracji przez Litwinów w 1939 r. Jak widzę Antoni Stankiewicz nie figurował w książce adresowej Wilna z 1929 r.
Gdyby posiadała Pani jakieś wiadomości o rodzinie Stankiewiczów ze Zwierzyńca, byłbym wdzięczny. Mój stryj Antonie Zenon, zginął w Katyniu, mój Tata - Romuald, był absolwentem USB r. 1936 i adwokatem Białostockiej Rady Adwokackiej, zmarło w 1983 r.
Jerzy Stankiewicz z Krakowa


Proszę o jakiekolwiek informacje na temat rodziny Stankiewiczów z okolic Kolna, Grabowa itp!!! Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!!!!! michalstankiewicz8@wp.pl


Szanowni Panstwo!
Szukając mojego kuzyna australijskiego Jan Stankiewicza natrafiłem na strone państwa i mam nadzieje, ze dodam kilka faktow na temat Stankiewiczow. Moj dziadek Jan Stankiewicz, ur. 1898 w Wilnie mial liczne rodzenstwo: braci Jozefa, Stanislawa i Adolfa oraz siostry Wande Piotrowska, Marie Przybylak, Pauline Olechnowicz i Wladyslawe Gluchowska. Adolf Stankiewicz, ktory zmarl jeszcze przed wojna mial ziecia o nazwisku Ramlau, ktory byl lesnikiem u Radziwillow. Paulina Olechnowicz (Pawcia) mieszkala przed wojna w Warszawie. Dziadek moj ożeniony z Anna Lawrynowicz mial troje dzieci; Ryszarda, Alicje Kosowska i Alfreda. Krotko po urodzeniu mojej matki Alicji (1927) został moj dziedek przeniesiony sluzbowo jako pracownik kolei z Wilna do Brzescia Litewskiego. Krotko przed zajeciem miasta przez Rosjan udal sie moj wujek Ryszard do ciotki Pauliny do Warszawy, nie znalazl jej pod podanym adresem i jakimis nieznanymi nam drogami znalazl sie w niewoli niemieckiej a po wojnie dotarly jego listy i zdjecia w mundurze angielskim z Hamburga. W roku 1950 zmarl w nieznanych okolicznosciach w Anglii. W roku 1946 dziadek moj z zona i dwojgiem pozostalych dzieci przybyl jako repartiant do Jeleniej Gory, gdzie pracowal jako elektyk kolejowy i zmarl w 1972 roku na raka. Pozostale rodzenstwo dziadka osiedlilo sie po wojnie w Lodzi a rodzina Ramlau w Poznaniu.
Moj wujek Alfred Stankiewicz za strachu przed Rosjanami, ktorzy w 1946 roku zastrzelili harcerza w Jeleniej Gorze uciekl w wieku lat 16 do Gdyni i jako slepy pasazer do Hamburga, gdzie spotkal sie z bratem Ryszardem. Zaraz potem wyemigrowal do Australii, gdzie skonczyl szkoly i byl przez ponad 25 lat inzynierem w zakladach Holdena produkujacych samochody. Alfred ozenil sie z Angielka, rozwodka, ktora miala corke z pierwszego malzenstwa Suzan. Wspolnie mieli dwoch synow: Gregory zginal w wypadku samochodowym a Jan (ur. 1956) mieszka w Australii. W 1980 roku udalo nam sie po raz pierwszy spotkac w Wiesbaden. Odwiedzil mnie jeszcze raz w roku 1982 a ostatni nasz kontakt mial miejsce telefonicznie kiedy mnie powiadomil o smierci wujka. Jan zalozyl rodzine i prawdopodobnie nie mieszka juz w Adelaide, a ja sie rozwiodlem, zmienilem adres i tak urwal sie nasz kontakt. Jan nie umie po polsku. Alicja Stankiewicz wyszla za maz za lekarza Adama Kosowskiego i miala z nim czworo dzieci, z ktorych jestem najstarszym. Na czesc moich wujkow nosze ich imiona Ryszard Alfred. Urodzilem sie w Jeleniej Gorze w r. 1950. Mam dwoch synow: Alexandra (ur. 1977 we Wroclawiu), konczy medycyne we Frankfurcie i Jakuba (ur. 1987 w Wiesbaden), ucznia 12 klasy. Moja siostra Bozena Sowa, ur. 1952 ma syna Jurka, Brat moj Cezary, ur. w roku 1955, zmarl w 1995 i siostra Magdalena Kisielewska, ur. 1960 ma syna Michala. Mam nadzieje, ze udalo mi sie uzupelnic informacje panstwa na temat Stankiewiczow i chetnie odpowiem na ewentualne pytania.
"Richard Kosowski" <RichardKosowski@gmx.de>


Dobrý den,jmenuji se Marta Mitrovičová pocházím z ČR a hledám informace o svém dědovi,kterého jsem v životě nepoznala.Má matka se jmenuje Grazyna Stankiewicz Jiránková narozena 27.7.1953 v Kamiena Gora.Babička se jmenovala Irena Stankiewicz.Pouze vím jmeno Czeslaw Stankievicz akademický malíř.Babička o dědovi nemluvila a maminka ho viděla naposledy když ji bylo 14let.Prosím o zaslání informací na mou e-mail.

S pozdravem Marta Mitrovičová
Marta.Mitrovicova@infineon.com

 

Szanowni Panstwo.  Celowo piszac do Panstwa nie uzywam polskich znakow pisarskich.   Prowadze strone internetowa na temat genealogii i historii kilku rodow Konstantynowiczow.  Moja linia pochodzi z mscislawskiego, ale w dziewietnastym wieku mieszkalismy w parafii Berezyna ihumenska.  Rodzina pokoligacila się tez w Inflantach Polskich, a Konstantynowicze mieszkali również w Rydze.  Ci byli tez spokrewnieni z Puszkinami.  Mój dziadek był zawodowym zolnierzem zaczynajac na Armii Rosyjskiej,  potem w Lidzie do  1939, itd.   Mój pradziadek miał koneksje w silach lotniczych Rosji carskiej i rodzine w Rydze oraz pod Berezyna.  Jego zona była ze Stankiewiczow i wlasnie tego szukam:  jak nazywaly się siostry generala Stankiewicza wywodzacego się z Wilna a zyjacego potem w Rydze;  czy ktos znalazl nazwisko Konstantynowicz w?ród krewnych na przelomie wiekow 19 i 20-tego ?   Tak wiec szukam informacji o swojej prababce ze Stankiewiczow, która powinna się urodzic miedzy 1860 a 1870,  około.   Proszę o rady i informacje.   Ja zas odsylam do swojej strony internetowej, gdzie można znalezc dane o generale Stankiewiczu:  http://www.geocities.com/bogdanbogdan2003d
oraz do mojej glownej strony http://www.geocities.com/bog4konsta
gdzie sa dane na temat losow mojego dziadka uzywajacego od 1918 do 1939 pseudonimu Stankiewicz,  a  także o firmie DEKA zwiazanej z moim pradziadkiem.   Lektura tych stron wyjasni szczegolowo  dlaczego szukam danych o prababce z domu Stankiewicz.   Dziekuje za odpowiedz na bog4konsta@yahoo.com.
Bogdan Konstantynowicz z Lodzi.
bog4konsta@yahoo.com

Szanowna Pani Aniu jestem szczęśliwa, że jednak ktoś zajmuje się odnalezieniem członków rodziny Stankiewiczów. Do nie dawna nie miałam pojęcia skąd pochodzi to nazwisko!
Jeśli w jakiś sposób mogę pomóc,to chciałabym podać moje informacje na temat tego nazwiska i mojej rodzinny: nazywam się Agnieszka Stankiewicz-od 2003r.- Kłyż mój dziadek Stanisław Stankiewicz ur.06.03.1916r. miejce ur. w Krzyżu,babcia Maria Stankiewicz zd. Azieka ur.02.02.1912r. miejsce ur. Brodówka ZZSR,mój tata Jan Stankiewicz ur.08.02.1949r.Przemyśl,moja mama Małgorzata Stankiewicz zd. Różycka miejsce ur.Legnica. Jeżeli chodzi o mojego dziadka, to nie mam więcej informacji-wiem tylko że był żonaty ,ale żona zgineła na wojnie, a z babcią poznał się w niewoli niemieckiej. A jeszcze przypomniało mi się że matka mojego dziadka miała na imię Agnieszka, "bo po niej mam imię," a ojciec nie znany....
Przepraszam ,że tak nie wiele mogę pomóc,ale może jest gdzieś moja rodzina,którą z chęcią poznam...
mój adres:
aga.klyk@neostrada.pl
                pozdrawiam.


Pani Olga Pukas -córka Franciszka Pukasa i Józefy Wójtowicz- urodzona 15 marca 1905 roku we Lwowie wyszła za mąż w 1923 roku w miejscowości Szczerzec (okręg Lwów) za Jana Stankiewicza urodzonego w 1899 roku . Był on posterunkowym Policji Państwowej. Mieli córkę : Kazimierę Joannę Stankiewicz. Kazimiera urodziła się 15 kwietnia 1924 roku w miejscowości Szczerzec na Ukrainie. Wyszła za mąż 8.07.1947 roku w Bytomiu za żyjącego do dziś Zdzisława Władysława Krężla - urzędnika pocztowego, pochodzącego z Krakowa. Kazimiera zmarła 24 kwietnia 1986 roku w Bytomiu. Miała dwie córki. Obie żyją do dziś. Niewykluczone, że Jan Stankiewicz pełnił służbę (między innymi w Drohobyczu).

Pozdrawiam autora.  Stanisław Sawkiewicz ul. Stolarzowicka, 72/3041-908 Bytom   tel. +48 32 280-42-03 fax 281-83-81                             stansaw@op.pl


Ojciec mój Bronisław Stankiewicz ur. się we wrześniu 1913 r. w Rydze. Dziadek mój Nikodem Stankiewicz zginął w Rydze jako policjant. Nikodem Stankiewicz miał żonę Honoratę i dwóch synów Mieczysława ur. 1911 i Bronisława ur. w 1913 r. Po śmierci dziadka babcia przeprowadziła się prawdopodobnie do wsi Bezubiszki. Czy ktoś wie  coś więcej na ten temat? Pozdrawiam. Janina Stankiewicz                             janinastankiewicz@wp.pl

Gdzie można znaleźć więcej informacji o genealogii rodziny Stankiewiczów? Dziękuje. Pozdrawiam, Paweł Stankiewicz Skarżysko-Kamienna. Obecnie:

Paweł Stankiewicz, M.D., Ph.D. Assistant Professor Dept. of Molecular & Human Genetics  Baylor College of Medicine  One Baylor Plaza, Rm. T821

Houston, TX 77030   Tel (713) 798-6527  Fax (713) 798-6596            pawels@bcm.tmc.edu      Drzewo Genealogiczne   Publikacje naukowe  www

 


Z uwagą śledzę  wszystkie informacje z Pani strony , które  są związane z  rodziną Stankiewiczów .

Próbuję  również ustalić własną linię w tej tak licznej i rozległej rodzinie . Informacje , które posiadam na temat mojej rodziny sięgają roku około 1780 i Adama Stankiewicza , następnie jego syna Antoniego około 1832  i jednego z synów Piotra 29.07.1877 . Rodzina ta zamieszkiwała w m. Ruda Różaniecka ( woj. podkarpackie) w aktach archiwalnych związanych z urodzeniem Adam Stankiewicza nie zamieszczono zapisu związanego z miejscem urodzenia .
Za ojca Adama przyjmuję Aleksija Stankiewicza mieszkającego w m. Ruda Różaniecka. Przyjmuję również na podstawie  informacji od rodziców, że rodzina ta pochodziła z Litwy, jednak nie znajduję do roku 1830 żadnych dowodów , które potwierdzałyby to przypuszczenie .
Interesuje mnie czy w swoich poszukiwaniach natknęła się Pani na osobę Aleksija Stankiewicza około 1760 r .
Serdecznie dziękuję. Moje ostatnie poszukiwania w archiwum przemyskim pozwoliły mi ustalić , że informacja związana z Alexii Stankiewicz, dotyczy Aleksandra datę urodzenia 1753 ustaliłem na podstawie wieku osoby w dniu zgonu tj. 70 lat (12.03.1823 )r. Analizując zmianę numerów domu w kolejnych latach można przypuszczać , że mogą zajść tutaj bezpośrednie związki z osobami, których pełne dane posiadam. Otrzymałem również  dość liczną ilość sygnatur akt, które będę musiał poddać analizie z metryk, które przejrzałem wynika, ze nikt ich jeszcze chyba nie przeglądał lub było to bardzo dawno .
Zbigniew Stankiewicz            stanex@wp.pl

Panie Zbigniewie!

Szukając informacji o moich pradziadkach: - Karol Stankiewicz i Anna Baran. Ich syn, a mój dziadek Jan Stankiewicz ur. się 14 Marzec 1898, Rawa Ruska-Małe Mosty wziął ślub w Łopatynie w 1922 roku z Rozalią Piliszko ur. 14 luty 1900 - Laszki k/Jarosławia. Drugi syn Karola i Anny miał córkę zakonnicę o imieniu Darina.
W księgach udostępnione przez AGAD http://www.agad.gov.pl/inwentarze/KMLw301.html natknęłam się na Józefa Stankiewicza s. Józefa z Rudy Różanieckiej i Barbary Czerkas z Góry par. Bełz. Józef zmarł 13 maja 1878 w Mostach Wielkich w wieku 7 lat. To jedyny ślad mający związek z Rawą Ruską - Mostami.
http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%201777/pages/PL_1_301_1777_0020.htm Może w swoich dokumentach natknął się Pan na mojego Karola Stankiewicza?
Pozdrawiam Anna Ordyczyńska  aordycz@gmail.com


Mój dziadek FELIKS STANKIEWICZ ur.1927 w Bobrujsku. Jego matka Felicja Stankiewicz z domu Zakrzewska. Gdy będzie Pan zainteresowany prześlę więcej informacji. Pozdrawiam Sławek Stankiewicz  slawekstankiewicz@wp.pl


Interesuję się pochodzeniem i historią herbu Mogiła? Mój dziadek Franciszek Bublewski herbu Mogiła urodził się w mieście Szadow na Litwie. Posiadam książkę Rejestry podymnego WKLit Województwo trockie 1690 r. gdzie nazwisko Stankiewicz [różne imiona] wymienione jest 6 razy.

Przesyłam pozdrowienia Janusz Bublewski Zielonka k/ Warszawy

janusz.bublewski@poczta.tp.pl


witam mam na imie Paweł Stankiewicz syn Bogusława. Mmam 20 lat mieszkam w Wałczu. Z tego co mi wiadomo rodzina mojego ojca pochodzi z Wilna. Mój dziadek miał na imie Witold Stankiewicz babcia żyje ma na imię Leokadia z domu Szewiel. Ciekawy jestem czy wiesz coś może o tej rodzinie?? Skad dokładnie się wywodzi
itp. Jeśli coś wiesz czekam na odpowiedz z góry dzięki.
stannek11@wp.pl


halo!. Mam na imie Monika Stankiewicz, urodziłam się(1989) w Hamburgu i mieszkam całe życie w Niemczech... mam 3 siostry Diana, Ewa i Helena. Diana i Ewa urodziły się w Augustowie i Helena w Ełk(u). Moj tata RYSZARD STANKIEWICZ( ur. 1958 r w RAJGRODZIE) i moja mama Zofia Stankiewicz (urodzona milanowska (wAugustowie) Mój dziadek ma na imię Romuald Stankiewicz (1922-1989) UR. W MIKICIN . Moj pradziadek ma na imię Kazimierz Stankiewicz tez się urodził w regionie Mikicin... Chciałabym znać moje dalsze drzewo genealogiczne! ale nie wiem jak to robić...can you help me??? Może juz istnieje genealogicze drzewo od brata, albo siostry
mojego pradziadka?!  Jak tak, to proszę odpisujcie!!!  Prosze was! Monika Stankiewicz
monias89@hotmail.com


Moje korzenie sięgają Ziemi Wileńskiej. Rodzice mojego dziadka w XIX wieku mieszkali w Wilnie. Z ustnych przekazów można wnioskować, że ktoś z ich krewnych związany był z okolicami Podbrzezia. To niedaleko Pikieliszek. Nic to Wam nie mówi? To prawda, dla mnie znaczenia nabrało dopiero 
wówczas, gdy dowiedziałem się, że jest to miejsce urodzin Józefa Piłsudzkiego. Przed wojną było takim samym miejscem pielgrzymowania jak dziś do jego grobu na Wileńskiej Rosie. 

Z tych samych stron pochodzi rodzina Narbutowiczów. To rodowe nazwisko mojej babci Reginy. Gdyby nie czas wojny nie doszłoby zapewne do spotkania mojego ojca z moją matką, która 
pochodzi z okolic Baranowicz. 

Waldemar Stankiewicz


Zdzisław Tadeusz Stankiewicz h. Wadwicz ur. 28 listopada 1929 na Nowogródczyźnie, syn policjanta i nauczycielki, potomek kresowych rodów szlachty polskiej, których członkowie brali udział w powstaniach narodowych XIX wieku. Dziadek, Antoni, był w czasie wojny polsko - bolszewickiej członkiem Straży Obywatelskiej w Mińsku. Wedle rodzinnego przekazu brał udział w obstawie tzw. Dworu Slacheckiego, gdzie Józef Piłsudski spotkał się z Białorusinami w 1920 roku. Ojciec, Julian odznaczony medalami za wojnę polsko - bolszewicką oraz Medalem i Krzyżem Niepodległości, służył w 13 i 14 pułku ułanów.

Autor tekstu w 72 roku życia napisał rozprawę doktorską na temat Drugiej Rzeczypospolitej na Kresach. Doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W Słupsku mieszka od roku 1945 z przerwami na studia i pracę z nakazu pracy. Z autorem można nawiązać kontakt pod numerem telefonu 0-59 8428973

http://www.slupsk.salezjanie.opoka.org.pl/historia/zieja.html      strona www: Zdzisław Stankiewicz h. Wadwicz   

e-mail: wadwicz@wp.pl

 

Góra


Witam serdecznie !
Z wielką uwagą przejrzałem Pani stronę, w którą włożono tak wiele pracy. Zrobiłem to z tym większym zainteresowaniem, iż sam poszukuję członków mojej rodziny, którzy także noszą nazwisko Stankiewicz. Jak mi się wydaje, pochodzą z trochę innego regionu Polski, ale przy Pani tak widocznym doświadczeniu w wyszukiwaniu przodków być może czegoś się wspólnie doszukamy.
Mój dziadek to Władysław Stankiewicz, s. Władysława Stankiewicz i Michaliny z d. Sosnowska. Urodził się w Wilnie 15 maja 1922r. W Wilnie mieszkał przy ul. A. Mickiewicza 11-12. Więcej danych na chwilę obecną nie mam. Mam nadzieję, że dzięki Pani moja wiedza na temat rodziny się rozszerzy, lub skieruje mnie Pani na nowe tory do jej poszukiwania.
Dziękuję za poświęcenie mi uwagi i pozdrawiam. Robert Dąbrowski. Robert
mailto:brobdab@wp.pl

Góra


Moja rodzina mieszkała na Zaułku Literackim w Wilnie, wcześniej na ul. Mickiewicza. Babcia jednak (ur.1921) nie pamięta Władysława ani jego rodziców. Pozdrawiam. Wojtek H. mailto:bherbreder@op.pl


Witam
Przesyłam kilka informacji o rodzinie Stankiewiczów z Połańca z XIX w.
Połaniec leży nad Wisłą 50 km na południe od Sandomierza w woj. świętokrzyskim. Jeżeli ma Pani jakieś bliższe informacje na temat tej rodziny proszę odpisać. A może natknęła się Pani na nazwisko Matusiewicz, Matuszewicz lub Matuszewic Pozdrawiam Radosław Matusiewicz

 

STANKIEWICZ

We wrześniu 1825 - Józef  Stankiewicz był już Burmistrzem Połańca (nie wiem od kiedy) Na podstawie ksiąg parafialnych W 1825 - Józef Stankiewicz - był Burmistrzem (miał wtedy 33 lata, czyli urodził się ok. 1792), może był świadkiem czyjejś śmierci lub chrztu, nie odnotowałem W 1826 urodziła się Serafina Joanna Franciszka córka WM Józefa Stankiewicza (Burmistrza) i WM Petronelli Sawickiej, świadkowie, chrześni: WM Felix Karwowski (Właściciel Dóbr Szewce k/Sandomierza) i WM Antonina Mrozowska (posesorka probostwa Farnego połanieckiego). W 1826 zmarł Felix (1 rok) syn Urodz. Józefa Stankiewicza (33 lata w tym roku miał zapisane) Burmistrza i Petronelli z Sawickich, świadkowie: Kazimierz Pakulski (24) Sekretarz Urzędu Municypalnego W 1828 - urodził się Michał Bolesław Stanisław syn Józefa Ignacego Stankiewicza (35 lat, czyli zgadza się że urodził się ok. 1793) - Burmistrza i Petronelli Sawickiej, świadkowie: Wincenty Kudasiewicz (44 lat) i Antonina Kożarska żona Wójta Turska W 1830 zmarła Franciszka (3 lata, chyba to ta urodzona w 1826 r.) córka Józefa Stankiewicza (28 lat mu ksiądz zapisał, pomylił się trochę) Burmistrza i Petronelli z Sawickich, świadek: Urodz. Kazimierz Pakulski (28) Sekretarz Urzędu Municypalnego

 1831 - urodziła się Franciszka Marianna Honorata Wanda - córka Urodz. Józefa Stankiewicza (34) - Burmistrza i Urodz. Petroneli z Sawickich (30 lat, czyli urodziła się w 1801 r.), świadkowie: Kazimierz Pakulski (29 lat) - Sekretarz Urzędu Municypalnego, Urodz. Henryk Stankiewicz (fraternotae ?, nie znam łaciny i nie wiem czy to taki wyraz, czy podobny) i Pani Antonina Gruszecka SAWICKI W 1843/36 Aleksander Sawicki (czyli urodził się w 1807r.) - Leśniczy Lasów Rządowych zamieszkały w Strzegomiu k/Osieka W 1854/23 - Sawicki Ignacy (czyli urodził się ok. 1831) - Nauczyciel w Szczece k/Połańca

Drzewo genealogiczne-Stankiewicz z Połańca

Góra


Moja teściowa ma panieńskie nazwisko Stankiewicz, interesuję się tym szczególnie ponieważ piszę o jednym ze Stankiewiczów ( ciotecznym pradziadku ) pracę magisterską. Wywodzi się on z linii pochodzącej z Litwy i posługuje się herbem Mogiła. Posiadam trochę informacji o tej rodzinie, zresztą są jeszcze żyjący jej najstarsi już dziś członkowie od których mogę uzyskać jeszcze jakieś informacje. Jeżeli takowe będą kogoś interesowały proszę pisać. Z poważaniem Alicja Potocka.

Alicja & Piotrek szopabema@poczta.fm

Góra


Dzień dobry Państwu,

Tak się składa, ze nosze właśnie nazwisko Stankiewicz. Moi dziadkowie pochodzą z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. Chętnie nawiąże współprace w celu sprawdzenia czy mamy wspólnych przodków, a może dowiemy się kilku nowych rzeczy na swój temat. Mój adres emaliowy: gosiek44@hotmail.com   Pozdrawiam serdecznie Małgorzata


LEWANDOWSKI/CZOLGOSZ/TARKA/STANKIEWICZ Family Home Page   http://home.att.net/~gjbieber/  Phone:  419-897-2418
 

Currently in the process of researching my family tree. Trying to locate family members with the following last names: LEWANDOWSKI, CZOLGOSZ, TARKA and STANKIEWICZ. My grandparents Thomas and Katherine (STANKIEWICZ) TARKA can to American from Poland through Ellis Island. The first settled in the Herbert, Bobtown,Cardale, PA area. They moved to Toledo, Ohio in the late 1920's. Thomas' brother Andrew and his wife Anna came with them, they had two sons (John and Stanley). Katherine had a brother Frank and sisters Frances and Julianna who also immigrated to the US. Thomas and Katherine had four sons Andy, Walter, John and Joseph and five daughters Sohpie, Agnes, Mary, Stella and Ann (my mother). Some TARKA relatives may still be living in the PA area.

My other grandparents, Joseph S. and Helen (CZOLGOSZ) LEWANDOWSKI live in Toledo, Ohio all their lives. They had two sons Joseph J. (my father) and Leonard and one daughter Virginia. Joseph S. had brothers Edward, Matt, Frank, Anthony, and Caspar. Helen had eight brothers Joseph, Walter, Kasimir (KC), Steven, Roman, Valerian aka Jim, Frank and Stanley (Charlie). Helen's parents were John and Marcyanna (CZLAPINSKI)CZOLGOSZ.

Also researching information on names LANGLEY, TRUMBLEY or TROMBLEY, BIEBER, HELMINIAK

Góra


Witam serdecznie
Ja mam nazwisko rodowe Stankiewicz: Kazimierz Stankiewicz pochodzę z Wrociszowa Dolnego wojwództwo dolnośląskie moi rodzice pochodzili z:
Tatuś: Edward Stankiewicz ur.15 czerwiec 1922 Oszmiana powiat wileński zm 17.październik 1994
Mama: Jadwiga Stankiewicz z domu Kuriata ur. 30 czerwiec 1927 Antolin koło Lwowa zm. 09.grudzień 1995 Tatuś miał dwie siostry Malwina oraz Bronisława i brata , który po wojnie zaginął Tatusia rodzice:
Józef Stankiewicz ,który zmarł jak tatuś miał 7lat tzn 1929r Magdalena Stankiewicz zm 17 pażdziernika 1949r pochowana Zawidów powiat Zgorzelec dolnośląskie Ja urodziłem się 08.09.1956r we Wrociszowie Dolnym Mam trzech braci (dwaj zmarli Zygmunt 22 07.19951.zm.09grudzień 1997:
Stanisław ur.8.04.1953 zm.15 październik 1998r Roman ur.10.02.1955 siostra Zofia ur.17.03.1958 wszyscy urodzeni w Zawidowie.
Małżonka: Hanna Stankiewicz z domu Stankiewicz ur.17.03.1960r w Wyszkowie Rodzice Czesław Stankiewicz oraz Zofia ur.7,04 1932r Obecnie chwilowo przebywam w Bułgarii w Sofii.
Stankiewicz elektrim@internet-bg.net

Góra


Szanowni Państwo
Niestety nie mam żadnych informacji które mogłyby powiększyć waszą stronę, natomiast sam mam prośbę do państwa.
Pracuje w wydawnictwie edukacyjnym, które w bieżącym roku ma zamiar wydać nowy podręcznik szkolny. W nowym podręczniku chcemy zamieścić utwór Państwa Haliny i Zygmunta Stankiewiczów. W związku z tym że nie dysponujemy danymi adresowymi w.w. autorów, zwracam się do państwa z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z autorami (spadkobiercami) państwa Stankiewiczów.
Zdaję sobie sprawę że może być to jedynie zbieżność nazwisk z waszym rodem,  ale jeżeli nie to bardzo proszę o 
 
Z uszanowaniem Marek Putowski  putowski@mac.pl 

Góra


http://www.memorial.krsk.ru/martirol/sta.htm


Ks. Adam Stankiewicz urodził się w dniu 24 grudnia 1891 r. we wsi Orlenięta gminy krewskiej, powiatu oszmiańskiego guberni wileńskiej w rodzinie chłopskiej.
Nauki pobierał w szkole miejskiej w Oszmianie (1904-1908), następnie w Katolickim Seminarium Duchownym w Wilnie (1910-1914) i Akademii Duchownej w Petersburgu (1914-1918).
Swą działalność kościelno-oświatową i duszpasterską rozpoczyna w kościele w Dziśnie, a następnie pracuje w kościele św. Mikołaja w Wilnie i innych. Całe swoje życie twórcze (za wyjątkiem zesłania w r. 1939 do Słonimia) spędza w Wilnie.
Mieszkał przy ulicy Połockiej 9, m. 8 aż do ostatniego aresztu, sądu i zesłania do stalinowskiego gułagu.
Ksiądz A. Stankiewicz był jednym z założycieli Białoruskiego Związku Chrześcijańsko-Demokratycznego. W r. 1927 założył i wydawał czasopismo "Chryścijanskaja Dumka"; przez siedem lat (1922-1928) był posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z listy białoruskiej; należał do kierownictwa Białoruskiego Klubu Poselskiego (1922-1930); Białoruskiego Komitetu Narodowego (1921-1938); Towarzystwa Szkół Białoruskich (1921-1937); Białoruskiego Instytutu Gospodarki i Kultury (1926-1936) i t. d.
Po zajęciu Wilna przez bolszewików w r.1939, znalazł się pod ścisłym nadzorem organów NKWD.
W dniu 22 maja 1941 r. przeprowadzono w jego mieszkaniu rewizję, zabrano mu wtedy wiele rzeczy i materiałów. Jednak NKWD nie zdążyło go już aresztować i skazać, bo wkrótce rozpoczęła się wojna.
W czasie okupacji niemieckiej ks. A. Stankiewicz oprócz pracy duszpasterskiej w języku ojczystym, był jednym z inicjatorów odrodzenia białoruskiej szkoły narodowej, wykładał i przez pewien czas był nawet dyrektorem Gimnazjum Białoruskiego w Wilnie.
W r. 1943 napisał w języku białoruskim książkę "Patrabniejszyja wyniatki z Rytuała". Pod koniec r. 1944 znów zostaje aresztowany przez NKWD, ale wkrótce zwolniony.
W późniejszym czasie aż do ostatniego swego aresztowania w r. 1949 ks. Adam Stankiewicz czyni to, co przystoi czynić chrześcijaninowi.
Moralność chrześcijańską głosi nawet wobec bolszewików, jak to w swym czasie robił Jan Chrzciciel wobec króla Heroda i jak to czyniła reszta proroków i apostołów.
Jednakowoż diabelska, antychrześcijańska i antybiałoruska natura bolszewizmu okazała się nieskończenie gorsza, aniżeli te wilki, lwy i tygrysy, których "zaklinali" prorocy i święci.
Chłopski syn Adam Stankiewicz był i na zawsze pozostanie białoruskim prorokiem i świętym męczennikiem.
Swe życie złożył na ołtarzu narodu, jako wspaniały rycerz białoruskiego odrodzenia religijnego i narodowego.
Za to towarzyszyły mu prześladowania ze strony bolszewików za życia i po jego męczeńskiej śmierci.
Nieporęcznie im było skazać go za katolicyzm i patriotyzm, dlatego też wymyślono złośliwe zarzuty: oprócz "antyradzieckiej propagandy" (słynny artykuł 58 Kodeksu Karnego RSFSR) ks. Adama Stankiewicza oskarżono o szpiegostwo na rzecz Japonii. W r. 1949 schwytano go i odbył się proces. Wyrok zapadł w dniu 31 sierpnia 1949 r.
Białoruskie Muzeum Historii Religii w Grodnie uzyskało w r. 1990 zaświadczenie w tej sprawie, wydane przez MSW ZSRR: "Informujemy, że na ewidencji Wydziału Informacji Zarządu Spraw Wewnętrznych znajduje się Stankiewicz Adam Wikentjewicz, ur. w r. 1891, w dniu 31 VIII 1949 r. skazany wyrokiem Rady Nadzwyczajnej MGB ZSSR z art. 58 kk RFSRR na 25 lat pozbawienia wolności. Zmarł 4 XII 1949 r. na otyłość. Pochowany został na cmentarzu Ozierłagu koło wsi Szewczenka, rejon Tajszecki, mogiła 3-43. Naczelnik wydziału W. W. Piatnica".
... Tak zginął sławny syn narodu białoruskiego ks. A. Stankiewicz.

Służba księży W. Godlewskiego i A. Stankiewicza narodowi białoruskiemu na rzecz jego uratowania przed królestwem ciemności i zła - to wyrazisty przykład do naśladowania przez młode pokolenie, które w dniu dzisiejszym prowadzi walkę o zachowanie ojczystego języka, o wolną i niepodległą Białoruś, o przyszłość narodu.

Ksiądz męczennik Adam Stankiewicz zginął w dn. 4 grudnia 1949 roku w stalinowskim gułagu we Wschodniej Syberii koło Tajszetu, gdzie został zesłany na mocy wyroku Rady Nadzwyczajnej MGB ZSRR, skazującego go na karę 25 lat pozbawienia wolności.
Prześladowania księży W. Godlewskiego i A. Stankiewicza nie zakończyły się jednak ich męczeńską śmiercią w hitlerowskich i stalinowskich łagrach, albowiem próbowano ich osoby puścić w niepamięć i stosować wobec nich blokadę informacyjną.
Ale ich imiona, ich postacie są żywe w duszach i sercach świadomych Białorusinów; zawsze są oni dla nas - katolików godnymi kanonizacji i zaliczenia przez Święty Kościół katolicki w poczet błogosławionych.
Z inicjatywy białoruskiej katolickiej społeczności na Litwie skierowane już zostały materiały pod adresem biskupa diecezji grodzieńskiej Aleksandra Kaszkiewicza z prośbą o pośredniczenie przed Ojcem Świętym Papieżem Janem Pawłem II w sprawie kanonizacji białoruskich męczenników księży A. Godlewskiego i A. Stankiewicza.

Sylwetki działaczy Białoruskiego odrodzenia religijnego i narodowego Wincentego Godlewskiego i Adama Stankiewicza  http://www.wilno.pl/naszczas/015/gil.html 


Szukam informacji o majorze AK Adamie Stankiewiczu ur. w 1900 roku. Mieszkał w Wilnie. Żona Apolonia Piotrowska. Córka Irena.

Marzena Abucewicz z Warszawy. GG:1372941


Przy drodze z Zawad w kierunku na Skierniewice spotykamy powstały u schyłku XIX w. bardzo podupadły, lecz niezwykle piękny, późnoklasycystyczny dwór w Lisowoli. Formą architektoniczną niewątpliwie nawiązuje do charakteru polskich dworów z przełomu XVIII i XIX wieku. Według badań przeprowadzonych przez pana Kazimierza Sabałę, Lisowola od 1826 roku była majątkiem wchodzącym w skład dóbr Staropol. Wyłączenie Lisowoli nastąpiło ze względu na przewlekły proces spadkowy po Macieju Łajszczewskim, kasztelanie sochaczewskim (zmarł ok. 1715 r.). W końcu Lisowola trafiła w ręce Teresy z Jagniątkowskich Wnorowskiej. Majątek często przechodził z rąk do rąk, należał między innymi do Przewoskich i Sokołowskich. W roku 1874 (drogą zapisu) trafił do rąk Marii Malewskiej. Trzy lata później Maria wyszła za mąż za Gabriela Stankiewicza, z którym miała syna Stanisława, przyszłego ostatniego właściciela dóbr. W roku 1945 tenże Stanisław Stankiewicz został usunięty z majątku wraz z rodziną przez władze PRL. http://www.szlachta.org/lisowola.htm


Powrót


Księga Gości-przeglądanie   tel.kom.0 604655705


Data aktualizacji: 2014-05-31